Få nyheder, ferniseringer og events hver uge i din mailbox. Tilmeld dig Kopenhagens ugentlige nyhedsmail

19.12.2016 NEWS
Caroline Søeborg Ahlefeldt

Caroline Søeborg Ahlefeldt på Heartland Festival

Nyt repræsentantskab på plads for Statens Kunstfond fra 1. januar 2017

Kulturministeriet har netop offentliggjort navnene på de 48 medlemmer, der skal udgøre Statens Kunstfonds Repræsentantskab i perioden 1. januar 2017 til 31. december 2020.

Som formand har kulturminister Mette Bock udpeget Caroline Søeborg Ahlefeldt. Ahlefeldt er hovedsageligt kendt som iværksætter og har bl.a. været en af drivkrafterne bag etableringen af den nye kulturfestival Heartland Festival på Egeskov Slot.

AF Frida Kuhn Nicolaisen

 

Repræsentantskabet består ud over formanden, som kulturministeren udpeger, af 47 medlemmer, der udpeges af bl.a. interesseorganisationer og uddannelsesinstitutioner inden for områderne arkitektur, billedkunst, film, kunsthåndværk og design, litteratur, musik og scenekunst.

 

Repræsentantskabet har til opgave at udpege medlemmer til Statens Kunstfonds udvalg, at følge med i fondens virksomhed, at tildele hædersydelser samt at arrangere et årligt seminar om kunstens rolle i samfundet i samarbejde med Statens Kunstfonds Bestyrelse.

 

Den fuldkomne liste over repræsentantskabet er som følger:

 

Caroline Søeborg Ahlefeldt (formand), iværksætter/direktør, udpeget af kulturministeren

Anders Mogensen, docent, udpeget af Musikkonservatorierne
Benjamin Aggerbeck Woll, komponist, udpeget af Dansk Musikerforbund
Birgitte Ejdrup Kristensen, billedkunstner, udpeget af Billedkunstnernes Forbund
Charlotte Haslund-Christensen, billedkunstner, udpeget af Danske Billedkunstneres Fagforening og Kunstnersammenslutningernes Samråd
Christoffer Berdal, sceneinstruktør, udpeget af De Frie Koreografer og Foreningen af Danske Sceneinstruktører
David Zahle, arkitekt, udpeget af Akademiraadet
Dorte Østergaard Jakobsen, tekstildesigner, udpeget af Danske Kunsthåndværkere og Designere
Egon Clausen, forfatter, udpeget af Dansk Forfatterforening
Eva Hess Thaysen, uddannelsesleder og underviser, udpeget af Musikkonservatorierne
Gitte Johannesen, gallerist, udpeget af Dansk Gallerisammenslutning
Hanna Lundblad, dramaturg, udpeget af Danske Dramatikere
Hans Christian Asmussen, industriel designer, udpeget af Danske Kunsthåndværkere og Designere
Jacob Schokking, iscenesætter, udpeget af Den Danske Scenekunstskole
Jakob Brixvold, sekretariatsleder, udpeget af Dansk Live
Jan Thielke, forfatter, udpeget af Danske Skønlitterære Forfattere
Jannik Elkær, koreograf og danser, udpeget af Brancherådet for Scenedans i Danmark
Jesper Bræstrup Karlsen, dramatiker, udpeget af Danske Dramatikere
Jo Hermann, forfatter, udpeget af Dansk Forfatterforening
Johanne Nørregaard-Nilsen, skuespiler, udpeget af Dansk Skuespillerforbund
Johnny Stage, producer, guitarist, udpeget af Danske Populærautorer
Karen Mosbech, direktør, udpeget af Akademisk Arkitektforening
Klaus Lynbech, formand, DAMUSA, udpeget af Dansk Musikskolesammenslutning og Dansk Musikpædagogisk Forening
Lars Greve, musiker, udpeget af DJBFA - Komponister og Sangskrivere
Li-Ying Wu, komponist, udpeget af Dansk Komponistforening
Lone Høyer Hansen, billedkunstner, udpeget af Akademiraadet
Maja Joss-Børch, projektleder, udpeget af Dansk Amatørmusik, Organisationen af Rytmiske Amatørmusikere og Musik & Ungdom
Malene Breunig, lektor, udpeget af De humanistiske fakulteter ved Københavns, Syddansk og Aarhus Universiteter
Malene Vest Hansen, lektor, udpeget af De humanistiske fakulteter ved Københavns, Syddansk og Aarhus Universiteter
Marianne van Toornburg, sanger/sangskriver, udpeget af Dansk Artistforbund
Marie Thams, billedkunstner, udpeget af Unge Kunstnere og Kunstformidlere
Martin Lundsgaard-Leth, biblioteksleder, udpeget af Danmarks Biblioteksforening
Mette-Ann Schepelern, producent, udpeget af Danske Filminstruktører
Michael Nellemann, museumsdirektør, udpeget af Foreningen af Kunsthaller i Danmark og Organisationen Danske Museer
Nis Rømer, billedkunstner, udpeget af Billedkunstnernes Forbund
Ole Honoré, næstformand, Danmarks Teaterforeninger, udpeget af Danmarks Teaterforeninger
Peter Thule Kristensen, arkitekt og fagleder på Arkitektskolen, udpeget af Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler for Arkitektur, Design og Konservering
René Høyer Jørgensen, sekretariatschef, udpeget af Film- og tv-arbejderforeningen
Sille Heltoft, scenograf, udpeget af Sammenslutningen af Danske Scenografer og Uafhængige Scenekunstnere
Steen Kaargaard Nielsen, lektor, udpeget af De humanistiske fakulteter ved Københavns, Syddansk og Aarhus Universiteter
Søren Møller Kristensen, forlægger, udpeget af Forlæggerforeningen
Thomas Krag, filmklipper, udpeget af Den Danske Filmskole
Thomas Lykke, lektor, udpeget af Design Danmark
Tine Kjølsen, Grafisk designer og fagleder, udpeget af Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler for Arkitektur, Design og Konservering
Tine Mouritzen, møbeldesigner, udpeget af Design Danmark
Trine Berthold, arkitekt og prorektor, udpeget af Arkitektskolen Aarhus
Trine Wisbech, dramaturg og teaterleder, udpeget af Teatrenes Interesseorganisation og Assitej Danmark
Vibeke Riisberg, lektor, udpeget af Designskolen Kolding

 

 

Skriv kommentar



Kunstskolen Spektrum
Kunsthøjskolen på Ærø
Boesner
Københavns Kunstskole