Få nyheder, ferniseringer og events hver uge i din mailbox. Tilmeld dig Kopenhagens ugentlige nyhedsmail

extremecomicbookmaturevideopornjapanesepornonlinegreengay.netfree-video-fuckinglivecam sexchathardcore-sex-videos.net
30.08.2017 GUIDE

Kunst-messe-weekend - en oversigt

Så er kunstmesse weekenden i København over os og der er et væld af ting at tage sig til. Kopenhagen har her forsøgt at samle en oversigt over det meste der foregår, stillet op dag for dag. Yderligere info kan hentes på chartartfair.com og codeartfair.dk.

AF Torben Zenth, Mary Ann Cvathe

_____________________________________________________
Torsdag 31.08.2017

CODE 11:00-20:00
FILM: “Art ReActs” - Code Art Fair Film Program
@ Auditorium 15, Bella Center
Screenings run in loop
Curated by Irene Campolmi
Film af Barbara Hammer, Keren Cytter, Luke Willis Thompson, Sven John, Peter Wächtler, Goran Skofic, Sofie Thorsen, Larissa Sansour

CODE 14.30-15.30
TALK: COLLECTORS FOCUS  - Online Platforms for Collectors, Galleries and Art Advisors
@ The Stage, Bella Center
Curated by Irene Campolmi
Francesca Polo, direktør, Vastari
Piero Tomassoni, direktør og founder, Artvisor
Eugenio Re Rebaudengo, direktør og founder, Artuner
Mattis Curth, CEO, Artland
Serge Tiroche, co-founder af Art Vantage PCC Limited og ArtRunners
Sylvain Levy, samler med online “collecting platform” for Kinesisk kunst
Modereres af: Silvia Adler, kunstsamler og Code Art Fair VIP Ambassadør

CODE: 16.00-17.00
TALK: COLLECTORS FOCUS - Making Art Institutions
@ The Stage, Bella Center
Curated by Irene Campolmi
Patrizia Sandretto Re Rebaudengo, founder, Fondazione Sandretto Re Rebaudengo
Arturo Galansino, direktør, Palazzo Strozzi Foundation, Florence
Michael Thouber,  direktør, Kunsthal Charlottenborg
Modereret af: Irene Campolmi, kurator og researcher

CHART 17:00 - 21:00
OPENING: Basel x CC x Chart: Ex Situ Opening
@ Copenhagen Contemporary
international group exhibition
Kunsterne: A Kassen, Martin Erik Andersen, Alan Bogana, Tacita Dean, Roni Horn, Lauren Huret, Dominique Koch, Lena Maria Thüring, Keith Tyson, Hannah Weinberger, Pedro Wirz
Kurateret af: Jannie Haagemann, Claire Hoffmann, Toke Lykkeberg and Alice Wilke

CODE 17.30-18.30
TALK: PRACTICE FOCUS -Acting for a Change: Artistic & Curatorial Practice/Reactions
@ The Stage, Bella Center
Curated by Irene Campolmi
Krist Gruijthuijsen, direktør, KW Institute of Contemporary Art, Berlin
Ahmet Öğüt, kunstner
Pedro Gadanho, direktør, Maat, Lisbon
Alberto Rios Dela Rosa, kurator, Casa Wabi, Mexico City
Modereret af: Irene Campolmi, kurator og researcher

CODE 18:00
PERFORMANCE: The Egg
@ Bella Center
Curated by Irene Campolmi
Ballet performance af solo danser ved Den Kongelige Ballet, Femke Mølbach Slot. Koreografi af Esther Lee Wilkinson. Musik af Oh Land

CODE: 19.00 - 20.00
ÅBNINGSKONCERT: performance
@ Bella Center
Peter Voss-Knude/Peter & The Danish Defence

_____________________________________________________
FREDAG 01.09

CODE 11:00-20:00
FILM: “Art ReActs” - Code Art Fair Film Program
@ Auditorium 15, Bella Center
Screenings run in loop
Curated by Irene Campolmi
Film af Hiwa K,  Rainer Ganahl, Maryam Jafri, Moataz Nasr, Raúl Ortega Ayala, Adrien Missika, João Enxuto & Erica Love, Stine Marie Jacobsen, Søren Thilo Funder

CODE 14.30-15.30
TALK: MUSEUM COLLECTION FOCUS -Rethinking Museums Collecting & Displaying Strategies
@ The Stage, Bella Center
Curated by Irene Campolmi
Sarah Lookofsky, “assistant drector” af det internationale program, MoMA, New York
Sam Bardaouil, kurator og founder, Art Re-Oriented, New York/Munich
Till Fellrath, kurator og founder, Art Re-Oriented, New York/Munich
Stine Høholt, chef kurator, Arken Museum of Modern Art; Board Member, Ny Carlsberg Fonden
Jérôme Sans, kurator, kritiker, tideligere direktør for UCCA, Beijing; co-founder af Palais de Tokyo, Paris
Modereret af: Irene Campolmi, kurator og researcher

CHART: 16:00
ÅBNINGSPROGRAM I CHARLOTTENBORGS GÅRD:
@ Charlottenborg
16:30 Lorenzo Senni (IT)
17:00 Martin Creed (UK), courtyard 1
17.30 Charlie Roberts (US), courtyard 1
18:15 Alex Da Corte (US), courtyard 1
19:00 Astrid Sonne (DK), courtyard 1
19:30 Elias Bender Rønnenfelt (DJ-set) (DK), courtyard 1
20:15 Collider (DK), courtyard 2
20:45 Liss (DJ-set) (DK), courtyard 2
21:45 Goss (DK), courtyard 2
22:30 18A (Code Walk + Smerz) (DJ-set) (NO / DK), courtyard 2
23:30 Fredo (UK), courtyard 2
24:00 Trevor Jackson Vs. Kasper Bjørke (UK / DK), courtyard 2
01:00 Soleima (DK), courtyard 2

CHART: 16:00
CHART EMERGING: I Am Our Common Pronoun
@ Charlottenborg, Festsalen Billedhuggerskolen

CODE: 16.00-17.00
TALK: ART AND ECOLOGY FOCUS  - The Ecology Paradigm: Artistic and Curatorial Work in Times of Political Climate Change
@ The Stage, Bella Center
Curated by Irene Campolmi
Antonia Alampi, co-founder Future Climates; kurator ved Extra Kunsthall, Antwerp
Jason Waite, selvstændig kurator
Natasha Ginwala, kurator, Contour Bienniale og Documenta 14
Matteo Lucchetti, co-director, Visible Project; kurator, BAK, Utrecht
Jacob Lillemose, kurator, X & BEYOND
Modereret af: Irene Campolmi, kurator og researcher

CODE: 17:00- 17:30
PERFORMANCE: Rune Bosse og ThinkingHand Productions, “All Around and In Between”
@ Bella Center

CODE: 17.30-18.30
TALK: ART & SOCIETY FOCUS  - Socially Engaged Art Projects
@ The Stage, Bella Center
Curated by Irene Campolmi
Tina Enghoff, kunstner/fotograf bag  “Migrant Documents”
Stine Marie Jacobsen, kunstner, “German for Newcomers”
Hiwa K, kunstner
Moderatet af: Nikolaj Stobbe, co-founder, Vermilion Sands, kurator, “In Every Step there is a Movement”

CHART 18:00
FILM: Premiere: Marina Abramovic - The Current (2017)
@ Kunsthal Charlottenborg Cinema

CODE: 19:00
PERFORMANCE: The Egg
@ Bella Center
Curated by Irene Campolmi
Ballet performance af solo danser ved Den Kongelige Ballet, Femke Mølbach Slot. Koreografi af Esther Lee Wilkinson. Musik af Oh Land

CHART 19:00
FILM: CHART ART FAIR FILM
@ Kunsthal Charlottenborg Cinema
Maria Friberg, Matador (2015), Alex Da Corte, TRUƎ LIFƎ (2013), NUG, Territorial Pissing, Tuomas A. Laitinen, The Powder of Sympathy (2015), Sigurður Guðjónsson Distance (2012), Steina, Distant Activities (1972, Tomas Saraceno, CLOUD / TIME (2016)

CODE: 20.00-21.00 
KONCERT/PERFORMANCE: Hassan Khan, “Live Ammunition! Music for Clapping, String Quartet and Live Electronics”
@ Copenhagen Contemporary

_____________________________________________________
Lørdag 02.09

CHART: 12:00-18:00
CHART EMERGING: I Am Our Common Pronoun
@ Charlottenborg, Festsalen Billedhuggerskolen

CODE 11:00-18:00
FILM: “SOUND & VISION”
@ Auditorium 15, Bella Center
Screenings run in loop
Collaboration between Code Art Fair and CAW 2017. Curated by Irene Campolmi
Film af Basim Magdy, Hassan Khan, Jesper Just, Ra di Martino, Marinella Senatore, Erich Weiss, Andy Holden, Paul Simon Richards, Ben Thorp Brown, Julie Schwartz, Jacob Remin, Jakob Kudsk Steensen

CHART 12:30
TALK: Does Professional Art Criticism Lead to Better Art?
@ Kuppelsalen, Kunsthal Charlottenborg
Talere: Alexander Tovborg, kunstner, Chris Fite-Wassilak, forfatter og kritiker og Stefanie Hessler, kurator
Moderated by Oliver Basciano, ArtReview

CHART 14:30
TALK: The Viewer is Present
@ Kuppelsalen, Kunsthal Charlottenborg
Talere: Helga Christoffersen, kurator og Katharine Stout, vicedirektør hos ICA London
Modereret af Mark Rappolt, ArtReview

CODE: 13.00-13.30
TALK: SOUND & VISION FOCUS When Performance Becomes Re-Action
@ The Stage, Bella Center
Curated by Irene Campolmi
Marinella Senatore, kunstner
Matteo Lucchetti, co-director, Visible Project; kurator, BAK, Utrecht

CODE: 14.00-14.30
TALK: SOUND & VISION FOCUS
@ The Stage, Bella Center
Curated by Irene Campolmi
2002: Hassan Khan and Brian Kuan Wood will discuss their musical collaboration 17 years ago in a Zamalek apartment and how what they did then relates to what they are doing now.
Hassan Khan, kunstner
Brian Kuan Wood, editor, E-flux, New York

CHART 14:30
TALK: Is There No Experience Except Mediated Experience?
@ Charlottenborg, Kuppelsalen
Chance Coughenour, programme manager hos Google; Justin McGuirk, journalist og kritiker; Christian Falsnaes, kunstner.
Modereret af Mark Rappolt, ArtReview

CODE: 15.00-15.30
TALK: SOUND & VISION FOCUS Film & Sound
@ The Stage, Bella Center
Curated by Irene Campolmi
Basim Magdy, kunstner
Laura Barlow, kurator, Mathaf: Arab Museum of Modern Art, Doha

CODE: 16.00-16.30
TALK: SOUND & VISION FOCUS Forms of Staging: Between Performance & Life
@ The Stage, Bella Center
Curated by Irene Campolmi
Isabella Maidment, kurator, performance & media art, Tate Modern, London
Keren Cytter, kunstner

CHART 16:30
PERFORMANCE LECTURE: Goldin+Senneby: ACID MONEY
@ Charlottenborg
Goldin+Senneby performativ forelæsning som udforsker historien om "konspirations-magi.". Publikum inviteres til at deltage i en rejse fra den kolde krigs hjernevaskningsteknikker til nutidens finansmagi.

CODE: 19:15-20
LYD PERFORMANCE: Jacob Kirkegaard
@ Copenhagen Contemporary
Curated by Irene Campolmi

_____________________________________________________
Søndag 03.09

CHART 10:30
TALK: Is Radical Change Possible in Today's Contemporary Art World?
@ Charlottenborg, Kuppelsalen
Talere: Hans Ulrich Obrist, kurator; Bosco Sodi, kunstner; Maria Lind, kurator
Modereret af Mark Rappolt, ArtReview

CHART 12:30
TALK: The Death of the Author: Can Art be Anti-Social?
@ Charlottenborg, Kuppelsalen
Talere: Alex Da Corte, kunstner; Richard Parry, kurator; Tue Greenfort, kunstner
Modereret af Oliver Basciano, ArtReview

CODE: 12.30-14.00
CODE ON SUNDAY: Code Performances
@ Illum & Højbro Plads
Curated by Irene Campolmi
Marinella Senatore, “Copenhagen Symphony”. En farverig fejring af Københavns mangfoldighed
Med Det Kongelige Teaters Balletskole (Kompanie B); Det Kongelige Opera Academy; Ghetto Blaster Ensemble; Anastasija Olescuka & Clash CPH Dance School, CISPA- Copenhagen International School of Performing Arts; Laptop Orchestra; Recoil Performance Group; AfroHouse CHP; Jenny Major & Sceneindgangen Studio CHP; Marianne Mogensen & Den Frie Fys (Arab Dance); Kristoffer J. Rosing-Schow (komponist og saxofonspiller); Trampoline House; Xavier Estrela & Steponthefloor School Dance; VDU – Vesterbro Dragudlejningsservice; DANCEatelier; Capoeira by Rodrigo Dino Garcia Group; Cykling uden alder

Skriv kommentar



Kunsthøjskolen på Ærø
Københavns Kunstskole
Boesner
Artefact1
Kunstskolen Spektrum
extremecomicbookmaturevideopornjapanesepornonlinegreengay.netfree-video-fuckinglivecam sexchathardcore-sex-videos.net