Få nyheder, ferniseringer og events hver uge i din mailbox. Tilmeld dig Kopenhagens ugentlige nyhedsmail

  • Moderna Museet Malmö, Hilma af Klint

    Moderna Museet - Malmö

    Hilma af Klint - Konstnär, forskare, medium

    Hilma af Klint

    Udstilling:

    Moderna Museet - Malmö, Ola Billgrens plats 2–4, 211 53 Malmö

    16.06.2020 - 27.09.2020
    Tirsdag - fredag 11-18, lørdag - søndag 11-17

  • Lea Guldditte Hestelund, Birk Bjørlo, oVo, Huset for Kunst og Design

    Huset for Kunst og Design

    oVo

    oVo / Lea Guldditte Hestelund & Birk Bjørlo

    Huset for Kunst og Design, Nørrebrogade 1, 7500 Holstebro

    15.06.2020 -
    Tirsdag - fredag kl. 12-16. Lørdag - søndag kl. 11-17. Mandag lukket

  • Christine Overvad Hansen, Traders, Huset for Kunst og Design

    Huset for Kunst og Design

    Traders

    Christine Overvad Hansen

    Udstilling:

    Huset for Kunst og Design, Nørrebrogade 1, 7500 Holstebro

    14.06.2020 -
    Tirsdag - fredag kl. 12-16. Lørdag - søndag kl. 11-17. Mandag lukket

  • Huset for Kunst og Design, Silas Inoue,eat & becʘ̃me

    Huset for Kunst og Design

    eat & becʘ̃me

    Silas Inoue

    Udstilling:

    Huset for Kunst og Design, Nørrebrogade 1, 7500 Holstebro

    14.06.2020 - 28.06.2020
    Tirsdag - fredag kl. 12-16. Lørdag - søndag kl. 11-17. Mandag lukket

  • Ok Corral, Coline Marotta, Kinga Bartis, Some days last a long time

    OK Corral

    Some days last a long time

    Kinga Bartis, Coline Marotta

    Udstilling:

    OK Corral, Rolighedsvej 9, 1958 Frederiksberg

    06.06.2020 - 26.06.2020
    Onsdag - lørdag kl. 13-17

  • Mie Olise Kjærgaard, Hysteria, Hans Alf Gallery

    Hans Alf Gallery

    Hysteria

    Mie Olise Kjærgaard

    Udstilling:

    Hans Alf Gallery, Holbergsgade 8, 1057 København K

    01.06.2020 - 21.06.2020
    Tirsdag-fredag 13-18, lørdag 12-15

  • Per Inge Bjørlo, Glashuset, Galleri Bo Bjerggaard

    Galleri Bo Bjerggaard

    Glashuset

    Per Inge Bjørlo

    Udstilling:

    Galleri Bo Bjerggaard, Flæsketorvet 85 A, 1711 København V

    31.05.2020 - 26.06.2020
    Tirsdag-fredag 13-18, lørdag 12-16

  • Tacita Dean, Glyptoteket, Antigone

    Glyptoteket

    Tacita Deans Antigone: et sted mellem flere verdener

    Tacita Dean

    Glyptoteket, Dantes Plads 7, København V

    08.01.2020 -
    tirsdag - søndag: 11-18, torsdag: 11-22, mandag: lukket

  • Jacob Steen, Bricks Gallery, Rammet af Solen

    Bricks Gallery

    Kunst som en bevidsthedsudvidende selvbiografi

    Jakob Steen

    Bricks Gallery, Blågårdsgade 11b, 2200 Købenavn N

    12.11.2019 -
    Tirsdag - fredag 12-18, lørdag 11-16

  • Nana Francisca Schottlaender

    SMK Thy

    Landskabninger - interview med Nana Franscisca Schottländer

    Nana Francisca Schottländer

    SMK Thy, Fjordstræde 1, 7760 Hurup Thy

    02.10.2019 -

  • Carlsberg Byens Galleri & Kunstsalon, Disturbed Reflections

    Carlsberg Byens Galleri & Kunstsalon

    Disturbed Reflections - Carlsberg Byens Galleri & Kunstsalon

    Christian Schmidt-Rasmussen, Henrik Godsk, René Holm, Jordy Kerwick, Ole Tersløse

    Carlsberg Byens Galleri & Kunstsalon, Pasteursvej 14, 1. sal, 1799 København V

    07.07.2019 -
    Onsdag 14-19, torsdag 14-19, søndag 11-17

  • Jesper Just, Kunsthal Charlottenborg, Servitudes

    Kunsthal Charlottenborg

    Øjeblikkenes situationer - Jesper Just på Charlottenborg

    Jesper Just

    Kunsthal Charlottenborg, Nyhavn 2, 1051 København K

    02.07.2019 -
    Tirsdag - fredag 12-20, lørdag - søndag 11-17

  • Pierre Bonnard, Glyptoteket, Pierre Bonnard. The Colour of Memory

    Glyptoteket

    Bonnard i ny optik på Glyptoteket

    Pierre Bonnard

    Glyptoteket, Dantes Plads 7, København V

    24.06.2019 -
    tirsdag - søndag: 11-18, torsdag: 11-22, mandag: lukket

  • SMK Statens Museum for Kunst, Der har jeg hjemme. Hammershøi by Elmgreen & Dragset

    Statens Museum for Kunst

    Hammershøi i nye klæder

    Statens Museum for Kunst, Sølvgade 48-50, 1307 København K

    22.05.2019 -
    Mandag lukket. Tirsdag - Søndag 10-18, Onsdag 10-20

  • Kirstine Aarkrog

    2103

    Det nærværende fravær - Kirstine Aarkrog

    Kirstine Aarkrog

    2103, Ravnsborggade 21 (baggård) 2200 København N

    11.04.2019 -

  • Pipilotti Rist, Åbn min lysning, Louisiana

    Louisiana

    Når man skøndrukner i sanserne

    Pipilotti Rist

    Louisiana, Gl. Strandvej 13, 3050 Humlebæk

    01.04.2019 -
    Tirsdag - lørdag 11-23, søndag 11–18

  • Patricia Stokholm, Kim Mejdahl

    Kunsthal Charlottenborg

    På kanten af naturen - Interview med Kim Mejdahl

    Kim Richard Adler Mejdahl

    Kunsthal Charlottenborg, Nyhavn 2, 1051 København K

    21.02.2019 -
    Tirsdag - fredag 12-20, lørdag - søndag 11-17

  • Skovsnogen, Motherload

    SKOVSNOGEN – Deep Forest Artland

    Åbning af Motherload - Skovsnogen Deep Forest Artland

    SKOVSNOGEN – Deep Forest Artland, Døvlingvej, 6933 Kibæk

    23.09.2018 -

  • Christian Falsnaes

    Andersen's

    'På en måde er det jo fake' - Christian Falsnaes @ Andersen's

    Christian Falsnaes

    Andersen's, Amaliegade 40, 1264 København K

    10.09.2018 -
    Mandag-fredag 12-17, lørdag 12-15

  • Martin Bigum, Faaborg Museum, Det maleriske nu

    Faaborg Museum

    Den bedste kunst er lavet til at overleve fremtiden

    Martin Bigum

    Faaborg Museum, Grønnegade 75

    27.08.2018 -
    Tirsdag – søndag 10 – 17

  • Sian Kristoffersen, Jon Erik Nyholm, Kristina Jakobsen, Til Vægs, Meditation over en metamorfose

    Til Vægs

    Meditation over en Metamorfose - interview med Sian Kristoffersen, Jon Erik Nyholm og Kristina Jakobsen

    Jon Erik Nyholm, Sian Kristoffersen, Kristina Jakobsen

    Til Vægs, Lundtoftegade 9, 2200 København N

    27.06.2018 -
    Fredag kl 17 - Søndag kl. 24

  • Julie Lænkholm, The Unbearable Lightness of Being, Eighteen, V1 Gallery

    Eighteen

    Healing properties - Interview med Julie Lænkholm

    Julie Lænkholm

    Eighteen, Slagtehusgade 18, 1715 København V

    30.05.2018 -
    Onsdag-fredag: 12-18. Lørdag: 12-16

  • Judith Hopf, OUT, Statens Museum for Kunst, x-rummet

    Statens Museum for Kunst

    I always feel so sad that we lost this avantgarde energy - Judith Hopf @ x-rummet, SMK

    Judith Hopf

    Statens Museum for Kunst, Sølvgade 48-50, 1307 København K

    23.05.2018 -
    Mandag lukket. Tirsdag - Søndag 10-18, Onsdag 10-20

  • Liu Wa, Glimpse: A Passing Look, Sabsay

    SABSAY

    The state of mind - Liu Wa @ Sabsay

    Liu Wa

    SABSAY, Store Strandstræde 19, 1255 København K

    16.05.2018 -
    Torsdag - lørdag 12-18.30

  • Kirstine Aarkrog

    OK Corral

    Stagger - Kirstine Aarkrog på OK Corral

    Kirstine Aarkrog

    OK Corral, Rolighedsvej 9, 1958 Frederiksberg

    18.04.2018 -
    Onsdag - lørdag kl. 13-17

  • Rasmus Søndergaard Johannsen, JCE Biennalen, Kunstbygningen i Vrå

    Kunstbygningen i Vrå

    JCE Biennalen ankommer til Vrå

    Anna Bak, Berit Dröse, Rasmus Søndergaard Johannsen, Mette Juul, Alexander Marchuk, Ahmad Siyar Qasimi, Johannes Sivertsen, Lars Worm

    Kunstbygningen i Vrå, Højskolevej 3A, 9760 Vrå

    11.04.2018 -

  • Martha Kramær

    Minuit Vernissage

    Bleu, Blanc, Rouge - Interview med Martha Kramær

    Martha Kramær

    Minuit Vernissage, Grand Teatret, Mikkel Bryggers Gade 8, 1460 Købehavn K

    04.04.2018 -

  • Claus Carstensen

    Den Frie Udstillingsbygning

    Becoming Animal - Interview med Claus Carstensen

    Claus Carstensen

    Den Frie Udstillingsbygning, Oslo Plads 1, 2100 København Ø

    04.04.2018 -
    Tirsdag - søndag kl. 12-18, torsdag kl. 12-21. Mandag lukket.

  • Hvad gør kunst på hospitaler, KØS

    KØS

    Hvad gør kunst på hospitaler?

    KØS, Nørregade 29, 4600 Køge

    14.03.2018 -
    Mandag lukket, tirsdag kl. 11-17, onsdag - torsdag kl. 11-21, fredag - søndag kl. 11-17

  • Peryton, Where the Sun Don’t Shine

    Peryton

    Politisk ukorrekte fortællinger om solskin - Where the Sun Don’t Shine @ Peryton

    Isabella Hemmersbach, Anna Clarisse Wæhrens, Ayse Dudu Tepe

    Peryton, Dronningens Tværgade 52, 1302 København K

    14.02.2018 -
    Onsdag - torsdag 15-22, fredag 13-24, lørdag 15-24

  • Pernille Egeskov, Anne Damgaard, Anne Sofie Fenneberg, Revner og Sprækker, Gammelgaard

    Gammelgaard

    Det velkendte brydes eller forstyrres - Revner og Sprækker på Gammelgaard

    Pernille Egeskov, Anne Sofie Fenneberg, Anne Damgaard

    Gammelgaard, Gl. Klausdalsbrovej 436, 2730 Herlev

    06.02.2018 -
    Tirsdag - onsdag 10-17, torsdag 10-21, fredag 10-14, lørdag-Søndag 13-17

  • Mads Gamdrup, Erik Øckenholt

    Dannebrogsgade 51

    En generøs og elegant gestus - Udstillingsprojektet Volume #1 og Volume #2

    Eva Steen Christensen

    Dannebrogsgade 51, Dannebrogsgade 51, 1660 København V

    22.01.2018 -
    Torsdag - søndag 12-17

  • Paascal Mayet, Who by Fire, C4 projects

    c4 projects

    Ingen ret til at forlade et liv uden rettigheder

    Pascal Mayet

    c4 projects, Dybbølsgade 60, 1721 København V

    22.01.2018 -
    Torsdage og fredage kl. 15-18, lørdage og søndage kl. 14-17

  • Skovsnogen 2017

    SKOVSNOGEN – Deep Forest Artland

    Opening: Skovsnogen Deep Forest Artland 2017

    SKOVSNOGEN – Deep Forest Artland, Døvlingvej, 6933 Kibæk

    11.12.2017 -

  • Nils Elvebakk Skalegård, Huset for Kunst og Design, Og tiden kjenner ingen grenser, den bare fører seg frem

    Huset for Kunst og Design

    Evigheden og anakronismen - interview med Nils Elvebakk Skalegård

    Nils Elvebakk Skalegård

    Huset for Kunst og Design, Nørrebrogade 1, 7500 Holstebro

    21.11.2017 -
    Tirsdag - fredag kl. 12-16. Lørdag - søndag kl. 11-17. Mandag lukket

  • Louisiana, Instagram

    Louisiana

    Hvad tænker Louisiana om Instagram? + ufuldstændigt index

    Louisiana, Gl. Strandvej 13, 3050 Humlebæk

    21.11.2017 -
    Tirsdag - lørdag 11-23, søndag 11–18

  • Emil Keller Skousen og Christian Dugstad, Resorts.

    Ventesalen nr. 29

    3PICKS: Emil Keller Skousen anbefaler udstillinger i uge 46

    Emil Keller Skousen, Christian Dugstad, Daniel Johnston, Olga Larsen, Carl Mannov, Martin Sæther, Hesselholdt & Mejlvang, Sian Kristoffersen, Jørgen Michaelsen, Christian Schmidt-Rasmussen, Veronica Rigét, Josefine Struckmann Pedersen, Anna Walther, Preben Stig Madsen, Ovartaci, Torben Ribe, Anne Langgaard, René Holm, Amanda Hellsten

    Ventesalen nr. 29, Jagtvej 29, 2200 København N

    14.11.2017 -
    Tirsdag - onsdag 9-18, fredag 9-16

  • Mikkel Carl, Last Resort, Between Financial Entanglement and Corporal Decay

    Last Resort

    When Attitude Becomes Form — Interview with Mikkel Carl

    Mikkel Carl

    Last Resort, Borgergade 2, 1300 København K

    08.11.2017 -
    Onsdag - Fredag 12-17, Lørdag 11-15. Lukket hele juli

  • Bill Viola, Inverted Birth, Copenhagen Contemporary

    Copenhagen Contemporary

    3PICKS: Malene Nielsen anbefaler udstillinger i uge 43

    Bill Viola, Stanley Kubrick, Torben Skov

    Copenhagen Contemporary, Refshalevej 173A, 1432 København K

    25.10.2017 -
    Tirsdag - søndag 11-18, torsdag 11-21

  • Heine Klause, galleri SPECTA

    Adult

    3PICKS: Heine Kjærgaard Klausen anbefaler udstillinger i uge 42

    Jan S. Hansen, Piscine Think Tank, Sophus Ejler Jepsen

    Adult, Sankt Peders Stræde 10, kld th

    18.10.2017 -
    Ons-fre: 15-18 Lør: 13-16

  • Galleri Susanne Ottesen

    Nyt udstillingskoncept: uetablerede kunstnere på etablerede gallerier

    Galleri Susanne Ottesen, Gothersgade 49, 1123 København K

    09.10.2017 -
    Tirsdag-fredag 10-18, lørdag 11-16

  • Ovartaci, Ovartaci & Galskabens Kunst, Kunsthal Charlottenborg

    Kunsthal Charlottenborg

    Det personlige pronomen - Mathias Kryger om Ovartaci & Galskabens Kunst

    Ovartaci

    Kunsthal Charlottenborg, Nyhavn 2, 1051 København K

    05.10.2017 -
    Tirsdag - fredag 12-20, lørdag - søndag 11-17

  • Kamilla Jørgensen, Vandrehallen

    Forlaget Gestus

    3PICKS: Kamilla Jørgensen anbefaler udstillinger i uge 40

    Cia Rinne, Natalie Czech, John Baldessari, Marcel Broodthaers, Katie Holten, Bethan Huws, Carl Larsson, Paulina Olowska

    Forlaget Gestus, Forchhammersvej 23A, 1920 Frederiksberg C

    03.10.2017 -
    Tirs: 13:00-18:00, Ons: 13:00-20:00, Lør-Søn: 11:00-16:00

  • Malwina Migacz, Airs Above The Ground , OK Corral

    OK Corral

    Airs Above The Ground - Malwina Migacz @ OK Corral

    Malwina Migacz

    OK Corral, Rolighedsvej 9, 1958 Frederiksberg

    27.09.2017 -
    Onsdag - lørdag kl. 13-17

  • Carlsberg Byens Galleri & Kunstsalon, We Are The Ones Doing Works on Canvas, Painting XXXX

    KRÆ syndikatet

    3PICKS: Meik Brüsch anbefaler udstillinger i uge 39

    Fie Norsker, Georg Jagunov, Tine Adler, Kasper A. Holm, Tabita Henriksen, Christian Finne, Lando, Sussi Trampedach, Kelly Reemtsen, Victor Grasso , Håkon Engesæth, Eric Lacombe, Cecilie Westh, Lisa Lach-Nielsen

    KRÆ syndikatet, Halmtorvet 11B, 1699 København V

    26.09.2017 -

  • Pernille Egeskov

    Pop Up Contemporary 08

    Efter liv kommer Arkiv - Interview med Pernille Egeskov

    Pernille Egeskov, John Olsen

    Pop Up Contemporary 08, Bagerstræde 2, 1617 København V

    20.09.2017 -
    Mandag - fradag 12-17, lørdag 11-15

  • KVIT GALLERI, FERNISERING

    Kvit

    3PICKS: Ingjerd Heggem Nergaard anbefaler udstillinger i uge 38

    Magnus Pettersen, Asbjørn Skou, Henrik Olai Kaarstein

    Kvit, Blågårdsgade 31, 2200 København N

    18.09.2017 -

  • Pavillon no. 11

    Det sagde hun også i går…

    Signe Boe, Marie Raffn

    Pavillon no. 11, Kronprinsessegade 11, 1306 København K

    12.09.2017 -
    Torsdag - søndag 13-17

  • Blastdoor Quickie, Ivan Pérard, Vermilion Sands

    DIAS – Digital Interactive Art Space

    3PICKS: Nikolaj Stobbe anbefaler udstillinger i uge 37

    Superflex, Hiwa K, Julie Lænkholm, Apolonia Sokol, Oksana Shachko

    DIAS – Digital Interactive Art Space, Vallensbæk Station, 2665 Vallensbæk Strand

    11.09.2017 -
    Monday - Sunday: 00:00 — 24:00

  • Kirsten Ortwed, Galleri Susanne Ottesen

    Kbh_Kabinet

    3PICKS: Rasmus Høj Mygind anbefaler udstillinger i uge 35

    Torben Ribe, Kirsten Ortwed, Christian Marclay

    Kbh_Kabinet, Hemmelig adresse

    29.08.2017 -
    Efter aftale: kbhkabinet@gmail.com

  • Henrik Olai Kaarstein

    Gether Contemporary

    No Need for Good Luck - Henrik Olai Kaarstein @ Gether Contemporary

    Henrik Olai Kaarstein

    Gether Contemporary, Flæsketorvet 77-79, 1711 København V

    23.08.2017 -

  • Misaki Kawai

    V1 Gallery

    Heta Uma - Misaki Kawai @ V1 Gallery

    Misaki Kawai

    V1 Gallery, Flæsketorvet 69-71, 1711 København V

    23.08.2017 -
    Onsdag-fredag 12-18 Lørdag 12-16

  • Anna Samsøe: Undead Breath,2017. C4 projects

    | meter |

    3PICKS: Ragnhild May anbefaler udstillinger i uge 34

    Anna Samsøe, Henriette Heise, Anu Ramdas, Eva Koch, Trine Mee Sook Gleerup, Jan Bäcklund, Kristoffer Ørum, Marie Koch Kjærgaard, Peter Birkholm, Johanne Skovbo Lasgaard, Andreas Albrectsen, Marie Thams, Hour Projects, Herman Melville, KLD Repro

    | meter |, Henrik Rungs Gade 25, 2200 København N

    22.08.2017 -
    tors-lør 13 -17

  • Galleri Tom Christoffersen

    3PICKS: Kristoffer Ørum anbefaler udstillinger i uge 32

    Stig Brøgger, Chris Burden

    Galleri Tom Christoffersen, Skindergade 5, 1159 København K

    08.08.2017 -
    Tirsdag - lørdag 12-18, søndag 11-16

  • Tranen

    Toke Lykkeberg ny leder af Tranen

    Toke Lykkeberg

    Tranen, Gentofte Hovedbibliotek, Ahlmanns Allé 6, 2900 Hellerup

    01.08.2017 -
    Mandag-fredag 10-19 Lørdag 11-16

  • Primer

    3PICKS: Rosamunde Dora Brüsch

    Pontus Kjerrman, Rasmus Røhling, Rachal Bradley, Vilhelm Hammershøi, Peter Watts, Novo Nordisk, NASA, Man Ray, Jonas Vang Hansen, Oscar Yran, Jeppe Jørgensen, Christian Dupont, René Holm, Ludmila Hrachovinová, Ida Bøgedal Jørgensen, Christina René, Trine Struwe, Elise Austad, Iris Brinkborg, Maria Jacobsen, Sisse Mark

    Primer, Nymøllevej 78, 2800 Kgs. Lyngby

    31.07.2017 -
    By appointment

  • Kunsthal Aarhus, Solkorset

    Galleri Benoni

    3PICKS: Johan Rosenmunthe anbefaler udstillinger i uge 29

    Peter Acheson, Daniel Peder Askeland, Zach Bruder, Lasse Bruun, Jason Burgess, Magnus Frederik Clausen, Gordon Dalton, Svend Danielsen, Michael Boelt Fischer, Bertil Heltoft, Rae Hicks, Per Kirkeby, Fabian Kuntzsch, Mads Lindberg, Marie Søndergaard Lolk, Sarah Mcnulty, Anton Møller-Munar, Rasmus Høj Mygind, Jon Pilkington, Torben Ribe, Adrianne Rubenstein, Trevor Shimizu, Astrid Svangren, Anna Ørberg, Tyler Matthew Oyer, Martin Jacob Nielsen

    Galleri Benoni, Store kongensgade 40, 1264 København K

    18.07.2017 -
    Tirsdag - fredag: 12:00 - 17:00, lørdag: 12:00 - 15:00

  • Engros, Pirpa, RØM

    PIRPA

    Industriel æstetik og usentimentalt forfald - Anna Weile Kjær om Engros

    PIRPA, Grønttorvet 22, 2500 Valby

    28.06.2017 -
    Torsdag 13-17, lørdag 11-15

  • Martina Menegon

    Copenhagen Contemporary

    3PICKS: Line Finderup Jensen anbefaler udstillinger i uge 25

    Sarah Sze

    Copenhagen Contemporary, Refshalevej 173A, 1432 København K

    20.06.2017 -
    Tirsdag - søndag 11-18, torsdag 11-21

  • Tue Greenford, Den Frie Udstillingsbygning, Tue Greenfort Spiser Den Frie

    Den Frie Udstillingsbygning

    Opening: Tue Greenfort @ Den Frie Udstillingsbygning

    Tue Greenfort

    Den Frie Udstillingsbygning, Oslo Plads 1, 2100 København Ø

    16.06.2017 -
    Tirsdag - søndag kl. 12-18, torsdag kl. 12-21. Mandag lukket.

  • Carla Chan, Den Frie Udstillingsbygning, The Ashes of Snow

    Den Frie Udstillingsbygning

    Opening: Carla Chan @ Den Frie Udstillingsbygning

    Carla Chan

    Den Frie Udstillingsbygning, Oslo Plads 1, 2100 København Ø

    16.06.2017 -
    Tirsdag - søndag kl. 12-18, torsdag kl. 12-21. Mandag lukket.

  • Prince Gallery

    Abstraktionen bliver på en måde en anledning til at anerkende noget nyt - Anna Kristine Hvid Petersen @ Prince Gallery

    Anna Kristine Hvid Petersen

    Prince Gallery, Hauser Plads 16 A, 1127 København K

    14.06.2017 -
    Tirsdag – fredag kl. 12-16, lørdag kl. 11-16

  • Villiam Miklos Andersens, Godsbanens foyer

    Godsbanens Foyer

    3PICKS: Kasper Holm anbefaler udstillinger i uge 24

    Albin Werle, Carolien Adriaansche, Louise Haugaard Jørgensen, Regitze Engelsborg Karlsen, Villiam Miklos Andersen, Julie Stavad, Laurits Nymand Svendsen, Malte Klagenberg, Margrét Agnes Iversen, Hiwa K

    Godsbanens Foyer, Skovgaardsgade 3, 8000 Aarhus C

    14.06.2017 -
    Mandag - søndag kl 8-22

  • Galleri Nicolai Wallner, Nils Stærk

    Galleri Nicolai Wallner

    Opening: Galleri Nicolai Wallner & Nils Stærk

    A Kassen, Alexander Tovborg, Clare Rojas, Cornelia Baltes, Dan Graham, David Shrigley, Elmgreen & Dragset, Jakob Kolding, Jeppe Hein, Jonathan Monk, Jose Dávila, Eduardo Terrazas

    Galleri Nicolai Wallner, Glentevej 47-49, 2400 København NV

    01.06.2017 -
    Tirsdag-fredag 12-17, Lørdag 12-15

  • Anders Bonnesen, Socle du Monde

    Forlaget Gestus

    3PICKS: Anders Bonnesen anbefaler udstillinger i uge 22

    Rasmus Halling Nielsen, Pernille Kapper Williams, Kamilla Jørgensen

    Forlaget Gestus, Forchhammersvej 23A, 1920 Frederiksberg C

    30.05.2017 -
    Tirs: 13:00-18:00, Ons: 13:00-20:00, Lør-Søn: 11:00-16:00

  • Anna Kristine Hvid Petersen, Øjne af galakser, Prince Gallery

    Prince Gallery

    Opening: Anna Kristine Hvid Petersen @ Prince Gallery

    Anna Kristine Hvid Petersen

    Prince Gallery, Hauser Plads 16 A, 1127 København K

    26.05.2017 -
    Tirsdag – fredag kl. 12-16, lørdag kl. 11-16

  • If only radiation had color. The Era of Fukushima (Proposition 3: Future Infrastructure), X and Beyond

    X and Beyond

    Opening: If only radiation had color. The Era of Fukushima (Proposition 3: Future Infrastructure) @ X and Beyond

    X and Beyond, Griffenfeldsgade 27, st. tv., 2200 København N

    26.05.2017 -
    Torsdag - fredag kl. 15-18, lørdag - søndag kl. 13-16

  • Oskar Jakobsen, Intelligo, Afgang 2017, Kunsthal Charlottenborg

    Kunsthal Charlottenborg

    Når mennesket bliver teknologi – Oskar Jakobsen på Afgang 2017

    Oskar Jakobsen

    Kunsthal Charlottenborg, Nyhavn 2, 1051 København K

    24.05.2017 -
    Tirsdag - fredag 12-20, lørdag - søndag 11-17

  • Kirsten Astrup, Troe og Agtsom, Afgang 2017, Kunsthal Charlottenborg

    Kunsthal Charlottenborg

    Det post-danske sind - Kirsten Astrup på Afgang 2017

    Kirsten Astrup

    Kunsthal Charlottenborg, Nyhavn 2, 1051 København K

    23.05.2017 -
    Tirsdag - fredag 12-20, lørdag - søndag 11-17

  • J&K, Overgaden, Emancipation of O.O.O.

    Overgaden

    En animistisk eller nyromantisk tanke - J&K på Overgaden

    J&K (Kristine Agergaard & Janne Schäfer)

    Overgaden, Overgaden neden Vandet 17, 1414 København K

    19.05.2017 -
    Mandag - fredag: 13-17, lørdag - søndag: 11-17

  • Engros, Pirpa, Skulpturi

    PIRPA

    Opening: Engros @ Grønttorvet

    PIRPA, Grønttorvet 22, 2500 Valby

    19.05.2017 -
    Torsdag 13-17, lørdag 11-15

  • Gabriel Bott, Jonathans dans, Afgang 2017, Kunsthal Charlottenborg

    Kunsthal Charlottenborg

    Rebirth - Gabriel Bott på Afgang 2017

    Gabriel Bott

    Kunsthal Charlottenborg, Nyhavn 2, 1051 København K

    16.05.2017 -
    Tirsdag - fredag 12-20, lørdag - søndag 11-17

  • X and Beyond

    3PICKS: Melou Vanggaard anbefaler udstillinger i uge 20

    Melou Vanggaard, Mark Leckey, ChimPom, Nobuaki Takagawa, Finger Pointing Worker, Amateur Riot, Yuta Hira, Bontaro Dokuyama, Hikaru Fujii, Agnete Bertram, Jacob Lillemose

    X and Beyond, Griffenfeldsgade 27, st. tv., 2200 København N

    16.05.2017 -
    Torsdag - fredag kl. 15-18, lørdag - søndag kl. 13-16

  • Udstillingsstedet Q, Mary Ann Cvathe, I Was Supposed To Be Having The Time Of My Life

    Galleri Q

    Opening: Mary Ann Cvathe @ Udstillingsstedet Q

    Mary Ann Cvathe

    Galleri Q, Peder Skrams Gade 2, 1050 København K

    12.05.2017 -
    Lørdag & søndag 12-17

  • Simon Rasmussen, Floater, Afgang 2017

    Kunsthal Charlottenborg

    Under radaren - Simon Rasmussen på Afgang 2017

    Simon Rasmussen

    Kunsthal Charlottenborg, Nyhavn 2, 1051 København K

    10.05.2017 -
    Tirsdag - fredag 12-20, lørdag - søndag 11-17

  • Odense Zoo, Becoming Human, Astrid Myntekær

    Kunsthal ved siden af

    3PICKS: Laurits Nymand Svendsen anbefaler udstillinger i uge 19

    Astrid Myntekær, Richard Winther, Rasmus Søndergaard Johannsen, Adam Fearon, Olga Pedans, Lars Abrahamsen, John Olsen, Cory Arcangel, Peter Fischli & David Weiss , Kaare Sebastian Golles, Carsten Höller, Jakob Kolding, Ryan McGinley, Rolf Nowotny, Carolee Schneemann, Alexander Tovborg, Sif Itona Westerberg, Moussa Sarr

    Kunsthal ved siden af, Svendborg Havn, Frederiksø 18A, 1. sal tv, 5700 Svendborg

    09.05.2017 -
    Mandag - lørdag kl. 16-18, søndag kl. 12-16. Udstillingsrummet er kun åben i udstillingsperioder, eller ved specielle arrangementer.

  • The Collectors Home, Avlskarl Gallery, George Condo, Thomas Ruff, Cosima Von Bonin, Tony Oursler, Björn Dahlem, Gregor Hildebrandt, Jenny Holzer, Richard Aldrich, Kirsten Justesen, Günther Förg, Thomas Zipp, Thomas Scheibitz, Jonas Burgert

    Avlskarl Gallery

    Opening: The Collectors Home @ Avlskarl Gallery

    Avlskarl Gallery, Bredgade 28, 1260 Copenhagen K

    05.05.2017 -
    Tirsdag - fredag 12-17, Lørdag 12-15

  • Julie Bitsch, the Art of Making Contemporary Art, Kunsthal Aarhus

    Sydhavn Station

    3PICKS: Julie Bitsch anbefaler udstillinger uge 18

    Ursula Nistrup, Hiroshi Sambuichi

    Sydhavn Station, Ernst Kapers Vej 1, 2450 København SV

    02.05.2017 -
    Torsdag - søndag 13-17

  • Kristian Touborg, Figuration and Algorithms, Galerie Mikael Andersen

    Galerie Mikael Andersen

    Opening: Kristian Touborg @ Galerie Mikael Andersen

    Kristian Touborg

    Galerie Mikael Andersen, Bredgade 63, 1260 København K

    28.04.2017 -
    Tirsdag-fredag 12-18, lørdag 10-15

  • Kirsten Astrup, Charlottenborg: Afgang 17

    Marie Kirkegaard Gallery

    3PICKS: Marte Danielsen Jølbo anbefaler udstillinger i uge 17

    Jacob Jessen, Benedikte Bjerre, Danielle Dean, Anne Sofie Fenneberg, Coline Marotta, David Minarík, Eduardo Antonio Rodriguez Chain, Gabriel Bott, Hannibal Andersen, Ingrid Høiskar Borgfjord, Jacob Alrø, Jens Hüls Funder, Jesper Skov Madsen, Kirsten Astrup, Lydia Hauge Sølvberg, Malte Starck, Veronica Rigét, Nicky Sparre-Ulrich, Nike Åkerberg, Nikolaj Nielsen Phillipsen, Nina Mølgård Knappe, Oskar Jakobsen, Signe Boe, Simon Rasmussen, Theodor Walldius, Vibe Overgaard

    Marie Kirkegaard Gallery, Holbergsgade 17c, 1057 København K

    26.04.2017 -
    Tirsdag-fredag 12-18. Lørdag 12-15

  • Afgang 2017, Kunsthal Charlottenborg

    Kunsthal Charlottenborg

    Opening: Afgang 2017 @ Kunsthal Charlottenborg

    Kunsthal Charlottenborg, Nyhavn 2, 1051 København K

    21.04.2017 -
    Tirsdag - fredag 12-20, lørdag - søndag 11-17

  • Iben Zorn, Julie Sophie Koldby

    Prince Gallery

    Remembering Words - Iben Zorn og Julie Sophie Koldby @ Prince Gallery

    Iben Zorn, Julie Koldby

    Prince Gallery, Hauser Plads 16 A, 1127 København K

    19.04.2017 -
    Tirsdag – fredag kl. 12-16, lørdag kl. 11-16

  • Jeg ser på Krig, Mads Holm, Paula Duvå

    RØM

    3PICKS: Christian Klintholm anbefaler udstillinger i uge 16

    Mads Holm, William Kentridge, Paula Duvå, Anders Bülow, Adam Jeppesen, Henrik Menné, Jon Erik Nyholm, Mikkel Ørsted

    RØM, Grønttorvet 24, 2500 Valby

    18.04.2017 -
    Torsdag - fredag 13-17, lørdag 11-15

  • Remembering Words, Iben Zorn, Julie Sophie Koldby, Prince Gallery

    Prince Gallery

    Opening: Remembering Words - Iben Zorn and Julie Sophie Koldby @ Prince Gallery

    Iben Zorn, Julie Koldby

    Prince Gallery, Hauser Plads 16 A, 1127 København K

    15.04.2017 -
    Tirsdag – fredag kl. 12-16, lørdag kl. 11-16

  • Rendezvous at ARTLAND

    Opening: TENDENCY @ Rendezvous at Artland

    Rendezvous at ARTLAND, Østbanegade 41, 2100 København Ø

    12.04.2017 -

  • BORCHs Butik

    Opening: Preben Hornung @ Borchs Butik

    Preben Hornung

    BORCHs Butik, Borchs Butik, Bredgade 22, kld, 1260 København K

    12.04.2017 -
    Tirsdag - fredag kl. 12-18, lørdag kl. 11-16

  • Overgaden

    Opening: Christian Schmidt-Rasmussen @ Overgaden

    Christian Schmidt-Rasmussen

    Overgaden, Overgaden neden Vandet 17, 1414 København K

    12.04.2017 -
    Mandag - fredag: 13-17, lørdag - søndag: 11-17

  • Ismar Cirkinagic, Line of The Horizon, Overgaden

    Overgaden

    Opening: Ismar Cirkinagic @ Overgaden

    Ismar Cirkinagic

    Overgaden, Overgaden neden Vandet 17, 1414 København K

    12.04.2017 -
    Mandag - fredag: 13-17, lørdag - søndag: 11-17

  • Balder Olrik, Under Reconstruction, Hans Alf Gallery

    Hans Alf Gallery

    Opening: Balder Olrik @ Hans Alf Gallery

    Balder Olrik

    Hans Alf Gallery, Holbergsgade 8, 1057 København K

    11.04.2017 -
    Tirsdag-fredag 13-18, lørdag 12-15

  • Maria Währens, Møstings Hus

    Møstings Hus

    3PICKS: Pernille Zidore Nygaard anbefaler udstillinger i uge 15

    Maria Wæhrens, Stense Andrea Lind-Valdan

    Møstings Hus, Andebakkesti 5, 2000 Frederiksberg

    09.04.2017 -
    Tirsdag - søndag 11-16.

  • 31.03.2017: Opening: Eva Koch: Note To Self @ Martin Asbæk Gallery

    Martin Asbæk Gallery

    Opening: Eva Koch @ Martin Asbæk Gallery

    Eva Koch

    Martin Asbæk Gallery, Bredgade 23, 1260 København K

    04.04.2017 -
    Mandag-fredag 11-18 Lørdag 11-16

  • Dina Lundvall Nielsen, The savage Net, 2017

    Kunsthal ved siden af

    3PICKS: Dina Lundvall Nielsen anbefaler udstillinger i uge 14

    Andy Thomas, Christian Bang Jensen, Nick Nagel Bojesen, Hiroshi Sambuichi

    Kunsthal ved siden af, Svendborg Havn, Frederiksø 18A, 1. sal tv, 5700 Svendborg

    02.04.2017 -
    Mandag - lørdag kl. 16-18, søndag kl. 12-16. Udstillingsrummet er kun åben i udstillingsperioder, eller ved specielle arrangementer.

  • Martin Aagard Hansen

    Rønnebæksholm

    Widnes - Interview med Martin Aagaard Hansen

    Martin Aagaard Hansen, Gordon Fazakerley

    Rønnebæksholm, Rønnebæksholm 1, 4700 Næstved

    31.03.2017 -
    Torsdag til søndag samt helligdage kl. 12–17

  • Paul McCarthy, Peter Bonde, That Cool McCarthy / Bonde Combination, Sydhavn Station

    Sydhavn Station

    That Cool McCarthy/Bonde Combination

    Peter Bonde, Paul McCarthy

    Sydhavn Station, Ernst Kapers Vej 1, 2450 København SV

    27.03.2017 -
    Torsdag - søndag 13-17

  • Malene Landgreen, Gl Strand, Artistic Reality

    GL STRAND

    Opening: Malene Landgreen @ Gl Strand

    Malene Landgreen

    GL STRAND, Gammel Strand 48, 1202 København K

    24.03.2017 -
    Tirs-søn: 11-17 Onsdag: 11-20 Mandag lukket.

  • Klara Kristalova, Gl Strand

    GL STRAND

    Opening: Klara Kristalova @ Gl Strand

    Klara Kristalova

    GL STRAND, Gammel Strand 48, 1202 København K

    24.03.2017 -
    Tirs-søn: 11-17 Onsdag: 11-20 Mandag lukket.

  • OK Corral

    Rædselskabinet for forvoksede børn

    Kim Richard Adler Mejdahl

    OK Corral, Rolighedsvej 9, 1958 Frederiksberg

    23.03.2017 -
    Onsdag - lørdag kl. 13-17

  • Synthetic Reveries, D7, Theis Wendt

    Projektrum D7

    3PICKS: Theis Wendt anbefaler udstillinger i uge 12

    Theis Wendt, Pierre Huyghe, Tue Greenfort, Eduardo Terrazas, Toke Lykkeberg, Valentina Karga & Pieterjan Grandry, Stig Brøgger, Goldin + Senneby, Am Nuden Da

    Projektrum D7, Kunstnerhuset, Classensgade 7D, 2100 København Ø

    21.03.2017 -
    Torsdag - fredag kl. 14-17 og lørdag - søndag efter aftale.

  • Johannes Sivertsen, Jonas Kasper Jensen, Occidenten, Four Boxes

    Four Boxes

    Opening: Jonas Kasper Jensen & Johannes Sivertsen @ Four Boxes

    Jonas Kasper Jensen, Johannes Sivertsen

    Four Boxes, Krabbesholm Højskole, Krabbesholm Allé 15, 7800 Skive

    20.03.2017 -
    Mandag - fredag 8.30-15

  • Kunsthal Charlottenborg

    Opening: Welcome too late @ Kunsthal Charlottenborg

    Kunsthal Charlottenborg, Nyhavn 2, 1051 København K

    17.03.2017 -
    Tirsdag - fredag 12-20, lørdag - søndag 11-17

  • Kunstskolen Spektrum
    Københavns Kunstskole
    TAl R - Glyptoteket
    Krabbesholm Højskole
    Lilith Performancestudio
    Kunsthøjskolen på Ærø