Få nyheder, ferniseringer og events hver uge i din mailbox. Tilmeld dig Kopenhagens ugentlige nyhedsmail

extremecomicbookmaturevideopornjapanesepornonlinegreengay.netfree-video-fuckinglivecam sexchathardcore-sex-videos.net

Den Frie Udstillingsbygning

Den Frie Center of Contemporary Art

Oslo Plads 1, 2100 København Ø

MAIL: info@denfrie.dk

TLF: +45 3312 2803

WEB: denfrie.dk

Tirsdag - søndag kl. 12-18, torsdag kl. 12-21. Mandag lukket.

AKTUELT

  • Erotisk performanceinstallation:

    PEEP(show)

    21.02.2020 - 29.02.2020

TIDLIGERE

  • Omvisning med Grønningens kunstnere

    Michael Mørk

    15.02.2020 -


  • Omvisning:

    Omvisning med Grønningens kunstnere

    Bjørn Poulsen

    08.02.2020 -


  • Omvisning:

    Omvisning med Grønningens kunstnere

    Morten Buch

    01.02.2020 -


  • Udstilling:

    Grønningen 2020

    Allan Otte, Anette Harboe Flensburg, Anita Jørgensen, Arne Haugen Sørensen, Astrid Kruse Jensen, Bjørn Poulsen, Erik A. Frandsen, Eske Kath, Eva Koch, Eva Steen Christensen, Hans Pauli Olsen, Hjördis Haack, Ib Monrad Hansen, Jette Thyssen, Jørgen Haugen Sørensen, Karin Lorentzen, Kaspar Bonnén, Katja Bjørn, Kehnet Nielsen, Kirsten Justesen, Kristofer Hultenberg, Leonard Forslund, Lise Malinovsky, Mads Gamdrup, Malene Landgreen, Merete Barker, Michael Mørk, Mie Mørkeberg, Morten Buch, Nicolai Howalt, Ole Sporring, Peter Bonnén, Peter Brandes, Poul Agger, Poul Janus Ipsen, Ronald Burns, Ruth Campau, Seppo Mattinen, Stig Brøgger, Søren Martinsen, Tina Maria Nielsen, Trine Søndergaard, Viera Collaro

    18.01.2020 - 16.02.2020


  • Udstilling:

    Writings of Bodies <<>>

    Lise Blomberg, Ursula Reuter Christiansen, Jeannette Ehlers, Marianne Grønnow, Lea Guldditte Hestelund, Dorte Jelstrup, Kirsten Justesen, Sophia Kalkau, Stense Andrea Lind-Valdan, Maja Malou Lyse, Lilibeth Cuenca Rasmussen, Elisabeth Toubro, Maria Wæhrens, Kathrine Ærtebjerg

    Kurator: Dorte Jelstrup, Elisabeth Toubro, Kathrine Ærtebjerg

    30.11.2019 - 05.01.2020


  • Udstilling:

    Half Hidden

    Anne Haaning

    30.11.2019 - 16.02.2020


  • Performancefestival:

    Performancefestival - Mellemting mellem ting

    Al Masson, Alice Topsøe-Jensen, Charlotte Bergmann Johansen, Christine Overvad Hansen, Claus Haxholm, Doris Bloom, Ea Borre, Esben Weile Kjær, Filip Vest, Frederik Vium, Hartmut Stockter, Heine Kjærgaard Klausen, Henrik Plenge Jakobsen, Jens & Morten, Karin Lorentzen, Karl Stampes, Kasper Hesselbjerg, Kirstine Aarkrog, Kristoffer Raasted, Lilibeth Cuenca Rasmussen, Line Skywalker Karlström, Mille Qvist & Tristan Kold, Molly Haslund, NA (Nellie Park & Astrid Randrup), Ole Hartvig, Peter Callesen, Ragnhild May, Sif Hedegård, Sophie Dupont, Sune Lysdal, Therese Bülow, Vibe Overgaard

    Kurator: Heine Clausen

    21.11.2019 - 24.11.2019


  • Udstilling:

    Kunstnernes Efterårsudstilling

    02.11.2019 - 17.11.2019


  • Performance:

    Kosmisk Katedral

    14.09.2019 -


  • Udstilling:

    Cosmic Existence

    Ann Lislegaard, Arturs Virtmanis, Astrid Myntekær, Center for Militant Futurologi, Ferdinand Ahm Krag, Georg Jagunov, Honey Biba Beckerlee, Ivan Pérard, Jakob Kudsk Steensen, Kristaps Epners, Lea Porsager, Ieva Balode, Marie Kølbæk Iversen, Mille Kalsmose, Sif Itona Westerberg, Viktor Timofeev, Xeropolis

    14.09.2019 - 28.10.2019


  • Udstilling:

    All and Everything

    Alexandre Estrela

    31.08.2019 - 17.11.2019


  • Udstilling:

    I Slipped Into My First Metamorphosis So Quietly That No One Noticed

    Ana Mendieta, Alex Mawimbi, Berverly Buchanan, Claude Cahun, Marcel Moore, Elke Marhöfer, Mikhail Lylov, Emma Haugh, Gitte Villesen, Dendal, Marie Høeg, Bolette Berg, Saidou Ndiaye, Amadou Sarr, Acroma, Chiara Figone, Ingrid Villesen, Laura Horelli, Pia Rönicke, Raphaël Grisey, Bouba Touré, Káddu Yaraax, Sidney Sokhona, Somankidi Coura Cooperative

    Kurator: Gitte Villesen

    15.06.2019 - 18.08.2019


  • Koncertinstallation:

    Symphony for 20 Rooms

    SCENATET

    30.05.2019 - 02.06.2019


  • Udstilling:

    Mamelles Ancestrales

    Tabita Rezaire

    25.05.2019 - 18.08.2019


  • Udstilling:

    DRAWING ATTENTION

    Al Masson, Stense Andrea Lind-Valdan, Anette Abrahamsson, Ann Lislegaard, Anne Skole Overgaard, Asbjørn Skou, Camilla Berner, Cathrine Raben Davidsen, Cecilia Westerberg, Christian Lemmerz, Claus Carstensen, claus ejner, Elle Klarskov Jørgensen, Emil Westman Hertz, Ferdinand Ahm Kragh, Fie Norsker, Freddie Lerche, Finn Naur Petersen, Finn Reinbothe, Hannah Heilmann, Hein Heinsen, Henriette Heise, Henrik B. Andersen, Henrik Menné, Henrik Plenge Jakobsen, HuskMitNavn, Jasper Sebastian Stürup, Jens Hüls Funder, John Olsen, Julie Nord, Jytte Høy, Jørgen Michaelsen, Karin Lind, Katya Sander, Kirsten Ortwed, Kristine Kemp, Lars Bent Petersen, Leif Kath, Lis Nogel, Maria Finn, Marie Søndergaard Lolk, Margrete Sørensen, Mette Gitz-Johansen, Mette Winckelmann, Mikkel Carl, Milena Bonifacini, Morten Schelde, Morten Stræde, Nanna Riis Andersen, Nils Erik Gjerdevik, Ninna Poulsen, Pernille With Madsen, Peter Holst Henckel, Pia Rönicke, Rasmus Myrup, Signe Guttormsen, Sophia Kalkau, Sophie Dupont, Sys Hindsbo, Søren Jensen, Thorbjørn Lausten, Thorgej Steen Hansen, Torben Ebbesen, Yvette Brackman, Zven Balslev

    Kurator: Maria Finn, Peter Holst Henckel

    13.04.2019 - 26.05.2019


  • Festival:

    Close Encounters Vol. 2

    07.04.2019 -


  • Festival:

    Close Encounters Vol. 2

    06.04.2019 -


  • Festival:

    Close Encounters Vol. 2

    05.04.2019 -


  • Festival:

    Close Encounters Vol. 2

    04.04.2019 -


  • Koncert:

    Koncert med Blue Lake

    16.03.2019 -


  • Udstilliing:

    Glas Interface

    Søren Thilo Funder, m.fl.

    14.03.2019 - 31.03.2019


  • Swing og bebop:

    Hawaii Bop Team – Koloristerne

    09.03.2019 -


  • Udstilling:

    Koloristerne

    Søren Ankarfeldt, Eli Benveniste, Martin Berge, Jørgen Teik Hansen, Nanna Hertoft, Ingvald Holmefjord, Leif Lage, Anker Mortensen, Lisbeth Nielsen, Niels Reumert, Kurt Tegtmeier, Helle Thorborg, Inge Lise Westman, Carsten von Würden, Jens Ardal & Morten Kromann, Christina Capetillo, Asger Harbou Gjerdevik, Silas Inoue, Ida Kvetny, Anne Sofie Meldgaard, Claus Hugo Nielsen, Nalini Printz, Hartmut Stockter, Tove Storch, Maria Wæhrens, Kathrine Ærtebjerg

    03.03.2019 - 31.03.2019


  • Udstilling:

    The Watchers of Malheur (TWEET TWEET)

    Søren Thilo Funder

    19.01.2019 - 12.05.2019


  • Udstilling:

    I don’t want to live, I don’t want to die

    Years

    19.01.2019 - 17.02.2019


  • Gratis entré:

    Glögg, afskedsreception og gratis koncert!

    20.12.2018 -


  • Udstilling:

    Decembristerne

    24.11.2018 - 06.01.2019



  • Samtale:

    Walk’N’Talk i KE18

    11.11.2018 -


  • Udstilling:

    Kunstnernes Efterårsudstilling 2018

    Kurator: Lea Guldditte Hestelund, Kaspar Bonnén, Kristoffer Ørum, Jeannette Ehlers

    03.11.2018 - 16.11.2018


  • Udstilling:

    Grotta Profunda Approfondita

    Pauline Curnier Jardin

    13.10.2018 - 20.01.2019


  • Udstilling:

    Carl Nielsen og Anne Marie Carl-Nielsens Legat 2018

    29.09.2018 - 21.10.2018


  • Korværk:

    HADETS SANGE

    Biering/Chemnitz

    21.09.2018 -


  • Korværk:

    HADETS SANGE

    Biering/Chemnitz

    19.09.2018 -


  • Korværk:

    HADETS SANGE

    Biering/Chemnitz

    18.09.2018 -


  • Korværk:

    HADETS SANGE

    Biering/Chemnitz

    15.09.2018 -


  • Korværk:

    HADETS SANGE

    Biering/Chemnitz

    14.09.2018 -


  • Korværk:

    HADETS SANGE

    Biering/Chemnitz

    13.09.2018 -


  • Korværk:

    HADETS SANGE

    Biering/Chemnitz

    12.09.2018 -


  • Korværk:

    HADETS SANGE

    Biering/Chemnitz

    11.09.2018 -


  • Korværk:

    HADETS SANGE

    Biering/Chemnitz

    08.09.2018 -


  • Udstilling:

    Department of Voids - Den Frie

    benandsebastian (Ben Clement & Sebastian de la Cour)

    23.06.2018 - 16.09.2018


  • Udstilling:

    The Magic of Vinyl, Terror & Horror

    Vinyl Terror & Horror

    23.06.2018 - 19.08.2018


  • Koncert:

    Meditativ Gong-session

    Lisa Jeannin, Rolf Schuurmans

    26.05.2018 -



  • Udstilling:

    Fri Kunst, Frie Børn, Den Frie Udstilling 2018

    Bjørn Nørgaard, Ebbe Stub Wittrup, Elle Klarskov Jørgensen, Elsebeth Jørgensen, Finn Reinbothe, Freddie Lerche, Hein Heinsen, Henriette Heise, Ferdinand Ahm Krag, Henrik B. Andersen, Henrik Plenge Jakobsen, Jytte Høy, Jørgen Michaelsen, Kristine Kemp, Lars Bent Pedersen, Leif Kath, Lis Nogel, Margrete Sørensen, Maria Finn, Martin Erik Andersen, Mikkel Carl, Mogens Møller, Morten Stræde, Niels Andersen, Pernille With Madsen, Peter Holst Henckel, Poul Pedersen, Signe Guttormsen, Simon Starling, Sophia Kalkau, Søren Elgaard, Søren Jensen, Thorbjørn Lausten, Torben Ebbesen, Ulrik Heltoft, Yvette Brackman, Agnete Bjerre, Albert Mertz, Ana Pavlovic, Anette Abrahamsson, Anne Marie Carl Nielsen, Cathrine Raben Davidsen, Christian Schmidt Rasmussen, Einar Utzon-Franck, Ejler Bille, Hanne Nielsen og Birgit Johnsen, J.F. Willumsen, Jesper Carlsen, Johannes Hofmeister, Johannes Sivertsen, Kai Nielsen, Knud Nellemose, Lilibeth Cuenca Rasmussen, Maiken Bent, Malthe Engelsted, Paul Høm, Randi & Katrine, Storm P, Sven Dalsgaard, Wilhelm Freddie

    05.05.2018 - 10.06.2018



  • Udstilling:

    The Chironium

    Lisa Jeannin, Rolf Schuurmans

    17.03.2018 - 03.06.2018


  • Salon:

    Becoming Animal or Becoming Human?

    Raymond Tallis, Claus Carstensen, Jens Tang Kristensen, Dan Zahavi

    09.03.2018 -


  • Udstilling:

    Becoming Animal

    Francisco Goya, Gardar Eide Einarsson, Max Klinger, Odilon Redon, Paul Gauguin, Alfred Kubin, Jens Lund, Werner Büttner, Aroldo Bonzagni, a.o.

    Kurator: Claus Carstensen

    03.03.2018 - 29.04.2018


  • Udstilling:

    Close Encounters

    14.02.2018 - 18.02.2018



  • Udstilling:

    Kosmologym

    FUKK (Forenede Uafhængige Københavnske Kunstnere), Camp Little Hope

    20.01.2018 - 11.02.2018


  • Koncert:

    De Underjordiske

    21.12.2017 -


  • Udstilling:

    Grønningen 2017

    Poul Agger, Merete Barker, Milena Bonifacini, Peter Bonnén, Anders Brinch, Stig Brøgger, Morten Buch, Ronald Burns, Ruth Campau, Eva Steen Christensen, Viera Collaro, Anette Harboe Flensburg, Leonard Forslund, Mads Gamdrup, Hjördis Haack, Lone Høyer Hansen, Ib Monrad Hansen, Gudrun Hasle, Nicolai Howalt, Kristofer Hultenberg, Astrid Kruse Jensen, Kirsten Justesen, Anita Jørgensen, Eske Kath, Eva Koch, Malene Landgreen, Karin Lorentzen, Lise Malinovsky, Søren Martinsen, Michael Mørk, Hans Pauli Olsen, Allan Otte, Bjørn Poulsen, Ole Sporring, Trine Søndergaard, Arne Haugen Sørensen, Jørgen Haugen Sørensen, Jette Thyssen, Troels Wörsel

    19.11.2017 - 14.01.2018


  • Artist talk:

    KE17 Talks: Bjørn Nørgaard & Kaspar Oppen Samuelsen

    Bjørn Nørgaard, Kaspar Oppen Samuelsen

    12.11.2017 -


  • Udstilling:

    Staging Silence II

    Hans Op de Beeck

    28.10.2017 - 04.03.2018


  • Udstilling:

    KE17

    28.10.2017 - 12.11.2017


  • Salon:

    De æstetiske fags værdi

    05.10.2017 -


  • Udstilling:

    SISTERS ACADEMY – The Boarding School

    Sisters Hope

    19.09.2017 - 18.10.2017


  • Udstilling:

    The Ashes of Snow

    Carla Chan

    17.06.2017 - 13.08.2017


  • Udstilling:

    Tue Greenfort Spiser Den Frie

    Tue Greenfort

    17.06.2017 - 13.08.2017


  • Performance:

    Ikke noget tøj på

    Ulla Hvejsel

    04.06.2017 -


  • Bogmesse:

    Lille Bogdag 2017

    03.06.2017 -


  • Prisuddeling:

    Sven Dalgaards Legat

    Katrine Skovsgaard

    02.06.2017 -


  • Artist talk:

    Sydhavn Station passer udstilling

    Anne Skole Overgaard, Jens Axel Beck

    01.06.2017 -


  • Artist talk:

    Why We Need To Dream - part 2

    Ursula Nistrup, Bo Jørgensen

    24.05.2017 -


  • Artist talk:

    Sydhavn Station passer udstilling

    claus ejner, Camilla Rasborg

    18.05.2017 -


  • talk:

    Why We Need To Dream - part 1.

    Ursula Nistrup

    06.05.2017 -


  • TONIGHT IS ART: KONCERT OG PARTY:

    Koncert med Rumpistol + afterparty

    28.04.2017 -


  • tonekunst:

    Ritual - koncert

    Kolonihaven Unikum

    23.04.2017 -


  • udstilling:

    Først ud - så ind

    Jens Axel Beck, Sonja Lillebæk Christensen, claus ejner, Thorgej Steen Hansen, Ulla Hvejsel, Heidi Hove, Morten K. Jacobsen, Anne Skole Overgaard, Camilla Rasborg, Lasse Krog Møller, Mette Juul

    22.04.2017 - 04.06.2017


  • performance og video:

    DFU KINO #5: Pissed and Out of Control

    Feministisk Kollektiv Uden Navn

    12.04.2017 -


  • bogreception:

    GÆSTFRIT

    Signe Guttormsen

    06.04.2017 -


  • filmscreening:

    DFU KINO #4 - Dada og film, Fluxus og video

    06.04.2017 -



  • filmvisning:

    DFU KINO - fokus på videokunsten

    16.03.2017 -


  • udstilling:

    Den Frie Udstilling 2017

    Camilla Berner, Ebbe Stub Wittrup, Elle Klarskov Jørgensen, Elsebeth Jørgensen, Emil Westman Hertz, Finn Reinbothe, Freddie Lerche, Hein Heinsen, Henriette Heise, Henrik B. Andersen, Henrik Plenge Jakobsen, Jesper Christiansen, Jytte Høy, Jørgen Michaelsen, Kirsten Lockenwitz, Kristine Kemp, Leif Kath, Lis Nogel, Maria Finn, Mette Winckelmann, Mikkel Carl, Morten Stræde, Nils Erik Gjerdevik, Pernille With Madsen, Peter Holst Henckel, Pia Rönicke, Signe Guttormsen, Sophia Kalkau, Søren Jensen, Søren Lose, Thorbjørn Lausten, Johan Ebbesen, Ulrik Heltoft

    11.03.2017 - 16.04.2017


  • udstilling:

    Klangsøjler

    Ursula Nistrup

    11.03.2017 - 28.05.2017


  • debat:

    Users Club - Offline, 3D, Physical.

    Artnode

    05.03.2017 -


  • debat:

    Sexual Hacking

    Maja Malou Lyse, Cornelia Sollfrank, Tatiana Bazzichelli

    03.03.2017 -


  • talk:

    Evan Roth

    15.02.2017 -


  • event:

    Ubermorgen

    09.02.2017 -


  • talk:

    Sexual Hacking

    Maja Malou Lyse, Tatiana Bazzichelli, Cornelia Sollfrank

    08.02.2017 -


  • live-to-tape:

    Harddisken - Special Edition

    25.01.2017 -


  • udstilling:

    404 Not Found

    Artnode

    21.01.2017 - 05.03.2017


  • Indvielse og koncert:

    Indvielse af ny have med skulptur af Sophia Kalkau og solokoncert med Bisse

    Sophia Kalkau

    16.12.2016 -


  • Oplæsning og musik:

    Oplæsning af Søren Ulrik Thomsen og Caspar Eric

    27.11.2016 -


  • Udstilling:

    Decembristerne

    Elmer, Doris Bloom, Ole Broager, Henrik Flagstad, Sys Hindsbo, Ellen Hyllemose, Hanne Nielsen & Birgit Johnsen, Heine Klausen, Oda Knudsen, Jørgen Carlo Larsen, Henrik Menné, Bodil Nielsen, Jesper Rasmussen, Steen Møller Rasmussen, Tina Maria Nielsen, Marie Søndergaard Lolk, Bank & Rau, Ane Mette Ruge, Hans Christian Rylander, Torben Ribe, Kasper Hesselbjerg

    26.11.2016 - 08.01.2017



  • Artist Talks:

    Ben & Sebastian / Nanna Riis Andersen

    benandsebastian (Ben Clement & Sebastian de la Cour), Nanna Riis Andersen

    20.11.2016 -


  • Artist Talks:

    Efter åbningstid

    15.11.2016 -


  • Artist talks:

    Artist Talks

    13.11.2016 -


  • Oplæg, samtale og dsikussion:

    Filosofisk Salon v. Anders Fogh Jensen

    10.11.2016 -


  • Censureret udstilling:

    Kunstnernes Efterårsudstilling

    05.11.2016 - 20.11.2016


  • Teaterforestilling:

    Romantiker

    15.10.2016 - 20.10.2016


  • Udstilling:

    Cheese

    Mika Rottenberg

    15.10.2016 - 27.02.2017


  • Boglancering:

    Boglancering: Fixed Reference

    12.10.2016 -


  • UDSTILLING:

    Carl Nielsen og Anne Marie Carl-Nielsen Legat 2016

    10.09.2016 - 30.10.2016


  • Åbent møde:

    Poesiens Hus: Poesi i byrum #2

    05.09.2016 -

Københavns Kunstskole
Kunsthøjskolen på Ærø
Krabbesholm Højskole
Glyptoteket
Lilith Performance Studio
extremecomicbookmaturevideopornjapanesepornonlinegreengay.netfree-video-fuckinglivecam sexchathardcore-sex-videos.net